Hei!
Onko taloyhtiön kannalta ongelma, jos yksi osakas haluaa tehdä asunnossaan wc-remontin, jossa märkätila muutetaan kuivaksi?
Nyt vessassa on wc-istuin ja suihku + lattiakaivo. Osakas haluaisi muuttaa tilan pelkäksi vessaksi, ilman suihkua ja ilman lattiakaivoa. Asunnossa on suihkumahdollisuus muuten, saunaosastossa, joten tässä vessassa sitä ei katsota tarvittavan.
Onko taloyhtiöllä tuossa jotain intressiä, tai kenties odotettavissa jotain hankaluuksia myöhemmin? Äkkiä ajatellen sen luulisi olevan hyvä, asia, kun tuossa vessassa kosteuskuormitus laskee ja jatkossa ei voi aiheutua suihkuttelusta johtuvia vesivaurioita.
Tarvitseeko vessaan enää laittaa vesieristystä, kun se ei remontin jälkeen ole lattiakaivollinen märkätila?
Pitääkö taloyhtiön jotenkin varmistaa selustansa vaatien osakasta teettämään työn jollain tietyllä tavalla? Tai sitoutumaan esim. palauttamaan myöhemmin wc-tilan alkuperäiseen tarkoitukseen sopivaksi omalla kustanuksellaan tms.
Mitä asioita tällaisessa tilanteessa pitää ottaa huomioon?
Kyselee hallituksen jäsen
|
|
Jäsennro:
311707
|
|
Kysymyksiä:
1
kpl
|
| |
|
|